گزارش بازدید نماینده یونیدو سازمان ملل از شهرک صنایع کارگاهی امیرکبیر

خلاصه گزارش سفر مدیران بخش های توسعه SPX و جوانان ، کارآفرینی یونیدو به شهرک صنایع کارگاهی امیرکبیر

یونیدو یا سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل متحد در سال 1966 بر اساس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاسیس گردید .بر اساس قطعنامه یونیدو، هدف این سازمان، گسترش توسعه صنعتی در کشورهای عضو است. یونیدو فعالیت های خود را به دو صورت مستقل و هماهنگ کننده انجام می دهد. فعالیت های مستقل این سازمان شامل جمع آوری و ارسال اطلاعات مربوط به فناوری، سازمان دهی امور اداری، ارائه کمکهای فنی و تعلیم نیروی انسانی است. یونیدو مرکز هماهنگ کننده فعالیت های صنعتی کشورهای عضو نیز هست و این فعالیت را بیشتر از طریق ارتباط و همکاری نزدیک با نهادهای اقتصادی منطقه ای انجام میدهد.مقر اصلی این سازمان بین المللی در شهر وین در اتریش قرار دارد. یونیدو بر اساس فلسفه ماموریت خود، دو الگوی توسعه صنعتی را در بخش صنایع کوچک و متوسط برای کشورهای در حال توسعه شامل خوشه های صنعتی و مبادلات پیمانکاری فرعی(SPX) را طراحی و توسعه داده است. الگوی توسعه خوشه ای سال ها قبل توسط سازمان صنایع کوچک و شهر کهای صنعتی وزارت صنایع وقت و با کمک یونیدو در ایران برنامه ریزی و اجرا گردید، لیکن مدل توسعه پیمانکاری فرعی به دلایل مختلف و عمدتاً قیمت درخواستی یونیدو آغاز نشد و درنهایت شرکت شهرکهای صنعتی اصفهان با مطالعه مستندات موجود در این خصوص و نیز با کمک spx ترکیه، این مدل را در اصفهان آغاز نمود. با واگذاری فعالیت های مرتبط با spx به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان و آغاز عملیاتی فعالیت های آن ، برقراری ارتباط با یونیدو و ایجاد همکاری با آنها در دستور کار کمیسیون صنعت و معدن اتاق قرار گرفته در مرحله نخست از ریاست یونیدو در ایران برای بازدید از spx دعوت بعمل آمد. بر اساس مذاکرات بعمل آمده با جناب آقای الساندرو آمادیو، مقرر شد تیمی از کارشناسانspx اصفهان با حضور در محل یونیدو در وین ، از نزدیک با کارشناسان یونیدو در حوزه spx به تبادل نظربپردازند. در پی مذاکرات بعدی و دعوت از کارشناسان یونیدو، آقای استفان کراچ(مدیرspxهای unido ) به همراه خانم جولیا رح (مدیر جوانان و کارآفرینی unido) به اصفهان سفر نموده تا ظرفیت های صنعتی و مپفا را مورد بررسی قرار داده و مواردی که یونیدو برای بهبود مپفا در آن می تواند یاری دهد مشخص شود . در پایان پس از انجام مذاکرات و جلسات، موارد مورد نظر مشخص شده و نامه ای برای تهیه قرارداد به یونیدو ارسال شد تا مراحل بعدی طی شود.با توجه به حضور دو مدیر در این سفر، گزارشها به دو قسمت اصلی تقسیم بندی شده است:

1- فعالیت های انجام گرفته توسط مدیر بخش توسعه spx های یونیدو. 2- فعالیت های انجام گرفته توسط مدیر جوانان و کار آفرینی.

 

بازدید از منطقه کارگاهی امیرکبیر

اولین بازدید برنامه ریزی شده برای آقای کراچ، بازدید از منطقه کارگاهی امیرکبیر واقع در خیابان امام خمینی بود . در سال 1369 منطقه کارگاهی امیرکبیر در غرب شهر اصفهان در کلیومتر 8 اتوبان امام خمینی بلوار عطاالملک در زمینی به وسعت 127 هکتار توسط موسسه ساماندهی صنایع و مشاغل شهری شهرداری اصفهان طراحی و احداث گردید. فاز اول این مجتمع شامل 18 بلوک با تعداد 950 واحد صنعتی فعالیت خود را از اوایل سال 70 شروع و بدنبال  آن فاز دوم با تعداد 5 بلوک پس از فاز اول فعال گردید. در حال حاضر فاز سوم شهرک دردست مطالعه و طراحی میباشد. این شهرک با پوشش بیش از 1200 واحد صنعتی فعال و اشتغال بالغ بر 5000 نفر سهم بسزایی را در اعتلای تولید و صنعت استان و کشور ایفا نموده است. از وجوه بارز این شهرک یکی وجود ظرفیت های ارزشمند انسانی خصوصاً فارغ التحصیلان دانشگاهی در کنار صنعتگران خبره و پیشکسوت و دیگری قرار گرفتن واحد های مختلف صنعتی با فعالیت متنوع در کنار یکدیگر می باشد به طوری که با حداقل جابجایی امکان بهره مندی از توانمندی های مختلف صنعتی میسر خواهد بود. این شهرک بسیاری از نیازمندی های صنعتی کشور از قبیل قطعه سازی، قالب سازی ، ماشین سازی، ساخت تجهیزات معدنی و غیره را مرتفع ساخته و زمینه پشتیبانی از صنایع موجود در منطقه از جمله کارخانجات و صنایع بزرگی همچون ذوب آهن و فولاد مبارکه ، فولاد خوزستان، صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی، نیروگاه ها، صنایع نظامی و خودرو ، صنایع سیمان و کاشی و غیره  را فراهم نموده است.

ابتدا در محل استقرار هیئت امناء شهرک، جلسه ای با حضور آقای مهندس مشکین(ریاست هیئت امناء منطقه کارگاهی امیرکبیر) برگزار شده و طی آن تاریخچه و فعالیت های هیئت امناء شهرک که در قالب 9 کمیته تخصصی در جهت ارتقاء و توانمندی اعضاء خدمات ارائه میدهد را برای مدیر spx یونیدو توضیح داده و از محل برگزاری کلاس های آموزشی بازدید شد. در ادامه بازدید از شهرک، از چند کارگاه به صورت نمونه بازدید به عمل آمد . این کارگاه ها عبارت بودند از :

1- مدل سازی پگاه (طراحی و تولید قطعات صنعتی)

2-دنده تراش پیمان (تولید چرخ دنده های صنعتی تا قطر 10 متر)

3- شرکت پارس دانش(طراحی و ساخت تهویه تونلها و معادن)

4- کارگاه آقای کروقلی(دستگاه ساز، قطعه ساز، ورق کار)

پس از پایان بازدید ها آقای مهندس مشکین ضمن تشکر از حضور مدیران یونیدو سازمان ملل  از آنها درخواست نمودند در گزارش خودشان نسبت به کمک های یونیدو سازمان ملل به این شهرک در بحث توسعه صنعتی اقدام گردد و ابراز امیدواری نمودند در آینده نزدیک،مجدداً مدیران یونیدو از این شهرک دیدار نمایند.

سپس آقای استفن کراچ مدیر یونیدو سازمان ملل ضمن خوشحالی از حضور خود در این شهرک آرزوی موفقیت برای اعضاء شهرک نمودند و در ادامه گفتند گزارش جامعی از توانمندیهای  این شهرک به سازمان ملل ارائه خواهیم داد.این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

IMG 1113IMG 1123IMG 1125IMG 1146IMG 1151IMG 1160IMG 1121

 

تماس با هیئت امنا

آدرس: اصفهان، شهرک صنعتی امیرکبیر

تلفن: 03133863005

پشتیبانی سایت:03133863466

نمابر: 03133873005

ایمیل: info@akportal.ir