رییس اتاق بازرگانی اصفهان

رییس اتاق بازرگانی اصفهان: افق تازه ای پیش روی اقتصاد استان است


 رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان گفت: به رغم مشکلات زیاد، افقی جدید پیش روی اقتصاد این استان است.
 [رییس اتاق بازرگانی اصفهان: افق تازه ای پیش روی اقتصاد استان است] به گزارش ایرنا، سید عبدالوهاب سهل آبادی چهارشنبه شب در نشست خبری اظهار کرد: تلاش برای رونق کسب کار و خروج از رکورد از اهداف اتاق بازرگانی اصفهان در دوره جدید است.
وی افزود: همه تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بتوانیم با استفاده از همه ظرفیت ها، به رونق کسب و کار کمک و افق روشنی را برای فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان اصفهان ترسیم کنیم.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان افزود: برای دستیابی به اهداف تعیین شده، یکی از موفق ترین افراد در زمینه کار و تولید استان را به عنوان دبیر کل این اتاق انتخاب کرده ایم.
وی از محمد گوهریان به عنوان دبیرکل این اتاق نام برد و اظهار کرد: تجربیات ایشان در زمینه کار و تولید می تواند به اتاق اصفهان برای ایجاد رونق کسب و کار کمک کند.
*** ارتباط شهرداری و اتاق اصفهان
رییس اتاق اصفهان با اشاره به اینکه همکاری شهرداری و اتاق اصفهان می تواند به پویایی اقتصاد این شهر کمک کند، تصریح کرد: متاسفانه تا پیش از انتخاب شهردار جدید، ارتباط خوبی بین شهرداری و اتاق بازرگانی اصفهان وجود نداشت.
وی افزود: شهردار یکی از اصلی ترین اعضای شورای گفت و گوی بخش خصوصی با دولت است اما به رغم اینکه ذاکر اصفهانی استاندار سابق و زرگرپور استاندار فعلی رغبت زیادی برای شرکت در این نشست ها از خود نشان دادند اما متاسفانه سقائیان نژاد شهردار سابق اصفهان در هیچیک از این نشست ها شرکت نکرد.
وی تاکید کرد: مطمئنا برای تقویت اقتصاد اصفهان این دو نهاد باید در کنار هم قرار گیرند زیرا اصفهان با تعدادی از شهرهای مهم جهان خواهرخوانده است و همکاری شهرداری و اتاق اصفهان می تواند به بهره برداری از قراردادهای اصفهان با شهرهای خواهرخوانده کمک کند.
سهل آبادی ادامه داد: پیش بینی ما این است که با انتخاب جمالی نژاد به عنوان شهردار اصفهان، ارتباط بین شهرداری با اتاق اصفهان تقویت خواهد شد.
*** به شعارهای انتخاباتی پایبندم
رییس اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه با بیان اینکه به شعارهای انتخابی خود پایبندم، گفت: اتاق بازرگانی برای همه فعالان اقتصادی است و برای کمک به نجات اقتصاد ایران تشکیل شده است.
وی افزود: از اینرو رویکرد ما این است که باید از همه ظرفیت ها و امکانات برای بهبود وضعیت واحدهای تولیدی و اقتصاد استان استفاده کرد.
وی تصریح کرد: فعالیت اتاق بازرگانی اصفهان بیشتر مشورتی و تعامل با دستگاههای اجرایی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی، صنایع و کشاورزی اصفهان است لذا نباید انتظار داشت که همانند دستگاهها، فعالیت اجرایی داشته باشد.
سهل آبادی افزود: اتاق اصفهان سعی خواهد کرد با برقراری ارتباط با دستگاههای اجرایی و ادارات استان نظرات کارشناسی و راهکارهای خود پیرامون وضعیت اقتصادی استان را به دستگاههای اجرایی ارائه دهد و ما امیدواریم در این شرایط حساس بتوانیم اهداف خود را جامه عمل بپوشانیم
*** زمینه فعالیت جوانان کارآفرین را باید فراهم کنیم
رییس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی اصفهان فراهم نمودن زمینه فعالیت جوانان کارآفرین را از رویکردهای مهم این اتاق بیان کرد و گفت: تعداد زیادی از اعضای این اتاق را جوانان تشکیل می دهند و به همین دلیل قصد داریم با ایجاد معاونت جوانان و بانوان در چارت سازمانی خود، برای جوانان کارآفرین عضو اتاق و سایر جوانان علاقه مند به فعالیت در این عرصه برنامه ریزی کنیم.
وی افزود: معاونت جوانان و بانوان اتاق بازرگانی اصفهان برای چهار سال آینده برنامه های مهمی را برای جوانان کارآفرین برنامه ریزی و اجرایی خواهد کرد.
*** غفلت اتاق بازرگانی اصفهان از صنعت گردشگری
سهل آبادی با بیان اینکه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در سالهای گذشته از صنعت گردشگری استان غافل شده بود، گفت: استان اصفهان ظرفیت های خوبی برای بهره برداری از صنعت گردشگری دارد اما نتوانسته است از این ظرفیت ها به شایستگی استفاده کند.
وی اظهار کرد: برای تقویت صنعت گردشگری اصفهان، مجمع گردشگری اصفهان را راه اندازی کرده ایم و این مجمع برای همسو کردن سایر ارگان ها از جمله آموزش و پرورش، شهرداری و اداره میراث فرهنگی با برنامه های خود، پیگیری های لازم را بعمل خواهد آورد.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه حوزه های مختلف از جمله موزه داری، هتلداری و برقراری پروازها از اصفهان به سایر نقاط جهان برای اتاق اصفهان بسیار مهم است، گفت: قصد داریم با ایجاد معاونت گردشگری در اتاق بازرگانی اصفهان به رونق صنعت گردشگری و تقویت این صنعت پاک در اصفهان سرعت بخشیم.
وی درباره برنامه های اتاق بازرگانی اصفهان برای رونق گردشگری در شهرستان های استان نیز گفت: صنعت گردشگری استان نباید تنها به شهر اصفهان محدود شود و در نشستی با فرمانداران، راهکارهای تقویت صنعت گردشگری در شهرستان های استان بررسی و به رونق گردشگری در سایر شهرستان های استان کمک می شود.
*** محیط زیست و آب
سهل آبادی با اشاره به اینکه در دوره جدید، حفاظت از محیط زیست و توجه به این بخش برای اتاق بازرگانی اصفهان با اهمیت است، گفت: محیط زیست برای همه یک موضوع حیاتی و مهم است لذا در دوره جدید کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست ایجاد شد تا اتاق بتواند در این زمینه ها گام های مهم بردارد.
رییس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی اصفهان درباره اقدامات کمیته آب این اتاق نیز گفت: با توجه به مشکلات استان در زمینه تامین آب و کمبود این مایع حیاتی، کمیته آب تشکیل شده تا با همکاری سایر دستگاهها، راهکارهای اساسی برای مقابله با خشکسالی و کم آبی استان اتخاذ شود.
وی با اشاره به اینکه به رغم کمبود آب در استان، آب اصفهان به نام تامین آب شرب به سایر استانها منتقل می شود، تصریح کرد: برای ما قابل قبول نیست که آب اصفهان را به بهانه تامین آب شرب سایر استانها از این استان خارج کنند و در صنایع آن استانها مورد استفاده قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه شرکت فولاد مبارکه توانسته است 67 درصد مصرف آب خود را کاهش دهد، گفت: کارخانجات و واحدهای تولیدی دیگر استان نیز باید در زمینه صرفه جویی در مصرف آب برنامه ریزی کنند و کمیته آب اتاق اصفهان می تواند در این زمینه به صنایع استان کمک کند.
** نباید به جمع دلواپس ها بپیوندیم
سهل آبادی از دست رفتن کرسی اصفهان در اتاق ایران را برای اتاق بازرگانی اصفهان حائز اهمیت ندانست و گفت: از دست دادن این کرسی برای ما فاجعه بار نیست زیرا اصفهان پس از تهران، بزرگترین و تاثیرگذارترین اتاق ایران است.
وی افزود: نباید بخاطر از دست دادن کرسی در اتاق ایران به جمع دلواپس ها بپیوندیم.
رییس اتاق اصفهان در ادامه با اشاره اینکه 60 کمیته در قالب 9 کمیسیون از اواخر فروردین با رویکرد جدید در اتاق اصفهان تشکیل شد، افزود: تا هفته آینده مسئولین این کمیته ها مشخص و معرفی خواهند شد.
*** معادن استان با مشکل مواجه اند
مسائل مربوط به معدن استان از دیگر بخش های سخنان سهل آبادی بود که گفت: در زمینه تجهیزات و ماشین آلات معدن ضعیف هستیم از سویی صنایع معدنی هزینه بر است و تامین این تجهیزات برای معدنکاران بسیارگران تمام می شود.
وی افزود: دیون معدنکاران نیز با سود بالا محاسبه می شود و این مسائل فشار زیادی را بر فعالان این بخش وارد کرده و موجب شده تا مشکلات بخش معدن افزایش یابد.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: بهره برداران معادن تحمل این فشارها را ندارند و به همین دلیل بسیاری از معادن در سال گذشته رو به تعطیلی رفت.
وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری اتاق اصفهان و معدن کاران، راهکارهای لازم برای برون رفت از این مشکلات اتخاذ و اجرایی شود.
سهل آبادی همچنین از تشکیل کمیته فرهنگ و رسانه ها در این اتاق خبر داد و گفت: در این کمیته اهالی فرهنگ و صاحبان قلم حضور دارند.
در سال 1310 خورشیدی مرحوم حاج حسین کازرونی به ایجاد اتاق تجارت اصفهان همت گماشت.
در سال 1311 خورشیدی در پی تاسیس بزرگ ترین کارخانه ریسندگی آن زمان در اصفهان توسط عبدالرسول رحیم زاده و تاسیس کارخانه های سیمان، صنایع پشم در سال 1314 و پارچه بافی شهناز درسال 1329 توسط علی همدانیان به همت جمعی از صنعتگران، مجمعی به نام اتاق صنعت پدید آمد که در سال 1349 در اتاق تجارت ادغام شد و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اصفهان تشکیل شد.
در سال های اخیر با عضویت کشاورزان، این اتاق به اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی اصفهان تغییر نام داده و اکنون دارای بیش از 2 هزار و 200 عضو است.

تماس با هیئت امنا

آدرس: اصفهان، شهرک صنعتی امیرکبیر

تلفن: 03133863005

پشتیبانی سایت:03133863466

نمابر: 03133873005

ایمیل: info@akportal.ir